0 2 mins
Gogo.al

Lindita Çela, gazetare me një përvojë mbi 20-vjeçare në Shqipëri, tani pjesë e OCCRP –së; Projekti për Raportimin mbi Krimin e Organizuar dhe Korrupsionin tregon në GogoCast detaje nga puna e saj, duke folur mbi gazetarinë investiguese, duke komentuar sfidat që e ndjekin por po kështu duke dhënë edhe sugjerime praktike për gazetarët e rinj.

Cilat janë disa nga hulumtimet më të forta të Çelës?

1-Në vitin 2020, shkrimi për zbulimin e qendrës së call centër-it të zotëruar nga Amant Josifi, ish-ortaku i vëllait të kryeministrit Rama, vlerësohet si çmimi më i mirë investigativ në konferencën e  Gazetarëve Investigativë për Evropën.

2-Fabrika e Mashtrimit, një cikël shkrimesh të publikuara në rrjetin investigativ OCCRP, ekspozuan punën e një një grupi mashtrues me bazë në Kiev që nëpërmjet linjave të call-centerit  mashtronin të moshuarit në Evropë.

3-Në vitin 2017, Lindita Çela ishte pjesë e grupit të gazetarëve që u nderuan me çmimin “Global Shining Light” në Konferencën Globale të Gazetarisë Investigative 2017 në Johannesburg. Hetimi zbuloi një tubacion armësh midis Evropës Qendrore dhe Lindore dhe Lindjes së Mesme me vlerë 1.2 miliardë euro. Pas publikimit të historisë, Bashkimi Evropian njoftoi se do të monitoronte rrjedhën e armëve dhe disa vende rishikuan politikat e tyre.

Çela rrëfen në këtë bisedë se pse do t’i thoshte “JO” ftesës së kryeministrit në Podcastin që ky i fundit po realizon.

GogoCast -Lindita Çela
By
Lindita Çela, gazetare me një përvojë mbi 20-vjeçare në Shqipëri, tani pjesë e OCCRP –së; Projekti për Raportimin mbi Krimin
Një propozim për frenimin e kriminalitetit
By
Që të marrësh dëftesën e shkollës 9-vjeçare apo asaj të mesme të duhet të kalosh orë e orë të gjata

HOT

NEWS

GogoCast -Lindita Çela
By
Lindita Çela, gazetare me një përvojë mbi 20-vjeçare në Shqipëri, tani pjesë e OCCRP –së; Projekti për Raportimin mbi Krimin
Një propozim për frenimin e kriminalitetit
By
Që të marrësh dëftesën e shkollës 9-vjeçare apo asaj të mesme të duhet të kalosh orë e orë të gjata
0 view 2 mins
Gogo.al
Gogocast Apr 28, 2023

Lindita Çela, gazetare me një përvojë mbi 20-vjeçare në Shqipëri, tani pjesë e OCCRP –së; Projekti për Raportimin mbi Krimin e Organizuar dhe Korrupsionin tregon në GogoCast detaje nga puna e saj, duke folur mbi gazetarinë investiguese, duke komentuar sfidat që e ndjekin por po kështu duke dhënë edhe sugjerime praktike për gazetarët e rinj.

Cilat janë disa nga hulumtimet më të forta të Çelës?

1-Në vitin 2020, shkrimi për zbulimin e qendrës së call centër-it të zotëruar nga Amant Josifi, ish-ortaku i vëllait të kryeministrit Rama, vlerësohet si çmimi më i mirë investigativ në konferencën e  Gazetarëve Investigativë për Evropën.

2-Fabrika e Mashtrimit, një cikël shkrimesh të publikuara në rrjetin investigativ OCCRP, ekspozuan punën e një një grupi mashtrues me bazë në Kiev që nëpërmjet linjave të call-centerit  mashtronin të moshuarit në Evropë.

3-Në vitin 2017, Lindita Çela ishte pjesë e grupit të gazetarëve që u nderuan me çmimin “Global Shining Light” në Konferencën Globale të Gazetarisë Investigative 2017 në Johannesburg. Hetimi zbuloi një tubacion armësh midis Evropës Qendrore dhe Lindore dhe Lindjes së…

Që të marrësh dëftesën e shkollës 9-vjeçare apo asaj të mesme të duhet të kalosh orë e orë të gjata ulur në banka, të kalosh teste të
/ Mar 2
Meqë qeveria Rama nuk u rrëzua dhe me gjasë pasi të mbarojë skulpturën që kishte nisur do shkojë serbes-serbes në zyrë, le të reflektojmë pak mbi progresin
/ Feb 11
Lindita Çela, gazetare me një përvojë mbi 20-vjeçare në Shqipëri, tani pjesë e OCCRP –së; Projekti për Raportimin mbi Krimin e Organizuar dhe Korrupsionin tregon në GogoCast
/ Apr 28
Nuk kemi parë ndonjë vënie shpatullash të tilla siç Dua Lipa bëri dje. Shpatulla përballë denigrimesh e ofendimesh ndaj shqiptarëve të të njëjtit gjak me të, në
/ Nov 29

FLASH

NEWS

GogoCast -Lindita Çela
Gogo.al

Lindita Çela, gazetare me një përvojë mbi 20-vjeçare në Shqipëri, tani pjesë e OCCRP –së; Projekti për Raportimin mbi Krimin e Organizuar dhe Korrupsionin tregon në GogoCast detaje nga puna e saj, duke folur mbi gazetarinë investiguese,…

Një propozim për frenimin e kriminalitetit
Gogo.al

Që të marrësh dëftesën e shkollës 9-vjeçare apo asaj të mesme të duhet të kalosh orë e orë të gjata ulur në banka, të kalosh teste të njëpasnjëshme, madje të kalosh edhe provime kombëtare….

By Valmora Gogo Published on Feb 11, 2023
0 4 mins
Gogo.al

Meqë qeveria Rama nuk u rrëzua dhe me gjasë pasi të mbarojë skulpturën që kishte nisur do shkojë serbes-serbes në zyrë, le të reflektojmë pak mbi progresin që shënoi “revolucioni” i 11 shkurtit 2023.

Simbolika dominon rezultatin

Përtej elementëve të zakonshëm parë në çdo protestë tjetër të kësaj opozitë, (lexo Këtu për më shumë) u vu re një organizim më efikas që gjithçka të mbaronte sa më shpejt.

Mesazhi simbolik që Sali Berisha, kreu i kësaj lëvizjeje revolucionare dha, u fokusua te njohja me kujdes e vendndodhjes së institucioneve dhe Partisë Socialiste në Tiranë. Sipas tij, ato janë pikat kyçe të problemit; selia e Partisë Socialiste, Bashkia e Tiranës, Ministria e Punëve të Brendshme dhe Parlamenti i Shqipërisë.

Mbrojtje më e mirë nga grushtat

Në këtë revolucion u vu re një përgatitje më e mirë e truprojave të ish-kryeministrit Berisha, pas incidentit ku një person e goditi atë në fytyrë.

Në formë gjysmëhëne, truprojat kishin blinduar çdo qasje të qytetarëve nga turma si dhe u vu re një distancë më e madhe…

MË SHUMË ARTIKUJ

Dy televizione dhe një parti e re gati për zgjedhjet vendore
Në Shqipëri jemi mësuar jo vetëm me parti por edhe
Dua Lipa i kuroi egon atdheut
Nuk kemi parë ndonjë vënie shpatullash të tilla siç Dua
A do të jetë Ilir Alimehmeti rivali i Erion Veliajt?
E dekonspiroi shpejt maxhoranca dhe mediet afër qeverisë emrin e
Breshëri gabimesh nga presidenti Begaj në komunikimin publik
U kalua lehtësisht mungesa e një mesazhi a një paragrafi
GogoCast – Fabian Zhilla
Fabian Zhilla, ekspert i sigurisë publike dhe pedagog i së

[stock_ticker symbols=”AAPL,MSFT,INTC,AMD,NVDA,ATML,HPQ” show=”” zero=”” minus=”” plus=”” static=”” nolink=””]

Lindita Çela, gazetare me një përvojë mbi 20-vjeçare në Shqipëri, tani pjesë e OCCRP –së; Projekti për Raportimin mbi Krimin e Organizuar dhe Korrupsionin tregon në GogoCast
/ Apr 28
Lindita Çela, gazetare me një përvojë mbi 20-vjeçare në Shqipëri, tani pjesë e OCCRP –së; Projekti për Raportimin mbi Krimin e Organizuar dhe Korrupsionin tregon në GogoCast
/ Apr 28
Lindita Çela, gazetare me një përvojë mbi 20-vjeçare në Shqipëri, tani pjesë e OCCRP –së; Projekti për Raportimin mbi Krimin e Organizuar dhe Korrupsionin tregon në GogoCast
/ Apr 28
Lindita Çela, gazetare me një përvojë mbi 20-vjeçare në Shqipëri, tani pjesë e OCCRP –së; Projekti për Raportimin mbi Krimin e Organizuar dhe Korrupsionin tregon në GogoCast
/ Apr 28

Analize

REPORT

Një propozim për frenimin e kriminalitetit

Gogo / Mar 2
Që të marrësh dëftesën e shkollës 9-vjeçare apo asaj të mesme të duhet të kalosh orë e orë të gjata ulur në banka, të kalosh teste të njëpasnjëshme, madje të

THE

CATEGORY

May 2023
M T W T F S S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

WEATHER

TODAY

[icit_weather city=”Moscow” country=”RU” celsius=”false” breakdown=”true” display=”right” background_day=”black” background_night=”#000″ credit=”false”  mph=”true” primary_day=”#000″ ]

best

review

[soccer-info id=’1′ type=’table’ limit=’12’ icon=’icon’ /]

Analizë
Valmora Gogo 25, Oct 4 mins
0 4 mins
Gogo.al

E dekonspiroi shpejt maxhoranca dhe mediet afër qeverisë emrin e mjekut Ilir Alimehmeti si kandidat i opozitës për Bashkinë e Tiranës. Mjaftoi një përmbajtje që u kopjua nga të gjitha mediet me frymë pozitive mbi punët qeveritare që publiku të merrte vesh, para çdo njoftimi në kampin opozitar, emrin e një kandidati të mundshëm përballë “lalit punëmbaruar” socialist.

Ajo që spikaste qe prirja e medieve për të publikuar imazhin e tij të shtrembëruar në protestën e pedagogëve, duke nisur përnjëherë reklamën negative ndaj tij, me përkthimin: nuk ta mbush syrin.

Perceptimi i audiencave të rrjeteve sociale qe pak a shumë në mbrojtje të mjekut të njohur Alimehmeti, i cili duhet thënë, ka qenë ndër mjekët më profesionistë në trajtimin e ndjeshmërive publike të lidhura me pandeminë Covid19.

Alimehmeti gëzon reputacion të madh te publiku dhe kjo u vërtetua edhe në mbrojtjen që i bëhej punës dhe figurës së tij, përtej luftës së trolleve të propagandës qeveritare.

Por kjo nuk mjafton.

Mes reputacionit e besueshmërisë dhe kristalizimit të emrit të tij si rivali real përballë Veliajt “të pamposhtur” qëndron një hendek i rrezikshëm.

Në ditën e dekretimit të zgjedhjeve vendore nga presidenti Begaj, të cilat do të zhvillohen më 14 maj 2023, mjeku Alimehmeti nxitoi të shpërfaqte ambiciet konkrete të tij duke u shfaqur në televizionin afër PD-së së Berishës, “SyriTV”. Aty iu kujtua edhe…

MORE ARTICLES IN THIS CATEGORY

Dy televizione dhe një parti e re gati për zgjedhjet vendore

Në Shqipëri jemi mësuar jo vetëm me parti por edhe me parti-projekte apo kandidatë-projekte. Mjafton të kujtojmë projekte afatshkurtra që kanë dashur të influencojnë zgjedhjet, ndër më të suksesshmit mes tyre padyshim Gjergj Bojaxhi, por
Gogo.al