Edi Rama në foton falenderuese ndaj votuesve të 25 prillit

Pak ditë pas zgjedhjeve të përgjithshme në Shqipëri, “MCN TV” zbuloi se qeveria kishte shpërndarë 40 milionë euro në fshehtësi për të dëmtuarit nga tërmeti i 26 nëntorit të 2019-ës, në javën e fundit para zgjedhjeve.

Paratë u shpërndanë në qetësi në Durrës, Shijak, Kamzë, Vorë, Rrogozhinë, Kavajë, Mirditë, Lezhë dhe në të gjitha zonat e tjera të prekura nga tërmeti.

Pasqyra e parave të ndara sipas bashkive

Ky qe një fakt tërësisht i ri sa i përket favorizimit elektoral, ndërsa publiku qe mësuar, teksa mediet e kishin trajtuar gjerësisht, vetëm me formën e avantazhit elektoral që krijonte promovimi i shtëpive të ndërtuara gjatë fushatës në televizione, ku kryeministri i Shqipërisë Edi Rama apo kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj jepnin çelësa shtëpish të reja.

Por lajmi zmadhohet edhe më, sidomos në kontekstin e kritikave të ashpra që qeveria Rama mori kohë më parë nga Fondi Monetar Ndërkombëtar për mosrealizimin e rindërtimit pas tërmetit.

Gjatë fushatës elektorale për zgjedhjet e përgjithshme në Shqipëri janë transferuar drejt bashkive për tërmetin rreth 69.1 Milion Euro.

Të dhënat e analizuara nga Open Data Albania tregojnë se jo vetëm janë shpërndarë para fshehtas vetëm pak ditë para se shqiptarët të votonin për qeverinë e re por njëkohësisht që vetëm pas dy vitesh nga tragjedia, qeveria Rama që ishte në kërkim të një mandati të tretë, të cilin e fitoi, ka menduar të “lirojë qesen” e t’u japë bashkive që kanë menaxhuar paratë e individëve që ishin dhe votues më 25 prill, rreth 124.44 Milion Euro.

Në katër muajt e parë të këtij viti qeveria Rama ka shpenzuar nga fondi i rindërtimit 56% të totalit të rindërtimit, ndërsa shpenzimet më të mëdha brenda kësaj përqindjeje i ka kryer gjatë fushatës zgjedhore, plot 30%.

Rritjen më të lartë sipas analizës së Open Data Albania e kanë bashkitë Tiranë, Durrës, Kurbin dhe Kamëz dhe rekordin e mbajnë bashki si Vora (549%); Kurbini (340%); Tirana (250%) apo Shijaku (228%).

Transferta për 11 bashki-Open Data Albania

Çfarë ndryshoi te qeveria 4 muajt e fundit para zgjedhjeve? Po gjatë fushatës çfarë ndryshoi që qeveria u mobilizua të shpërndante më shumë para? Si ndryshoi një qeverisje që një vit më parë kritikohej nga një organizëm ndërkombëtar për paaftësi në realizimin e rindërtimit?!

Një hulumtim i detajuar i Hashtag.al tregon se Partia Socialiste ka siguruar një numër më të madh votash se Partia Demokratike apo Lëvizja Socialiste për Integrim në zonat e dëmtuara nga tërmeti, megjithëse ka pësuar një rënie në krahasim me zgjedhjet e 2017-ës. Rënien më të thellë PS-ja e ka patur në Krujë me -8.65% të votave, ndërsa rritjen më të madhe PS-ja e ka patur në Vorë me +24.28%.

Rastësi?! A nuk është Vora një nga bashkitë ku paratë e shpenzuara për tërmetin kanë patur një rritje prej 549%? A rezulton Kruja një nga bashkitë më të lëna pas dore në dëshirën për të shpenzuar gjatë këtyre muajve?!

Po të gërmosh në tabelat e Hashtag.al mund të nxjerrësh të dhëna të tjera interesante por pyetja thelbësore mbetet se sa e madhe mund të qe gropa e rënies në vota për Partinë Socialiste te zonat e tërmetit po të mos kishte shpenzuar para zgjedhjeve 124.44 milion Euro?!

Valmora Gogo është gazetare dhe lektore e Komunikimit dhe e Gazetarisë. Prej 17 vitesh ajo kontribuon në hapësirën mediatike në Shqipëri, duke nisur që prej gazetës Shekulli e deri te mediet online si Newsbomb.al, Shuplaka.al dhe Hashtag.al. Gogo mban gradën “Doktor në Gazetari dhe Shkenca Komunikimi” dhënë nga Departamenti i Gazetarisë dhe Komunikimit në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë, Universiteti i Tiranës. E fokusuar në kërkim dhe kryesisht në politikë, Gogo kujdeset në informimin e saktë të opinionit publik shqiptar.

Leave a Reply

  • (not be published)