Qindra miliona evropianë kanë votuar për të zgjedhur 720 anëtarët e rinj të Parlamentit Evropian dhe mbështetja në rritje për të djathtën ekstreme bëri që Emmanuel Macron të thërriste zgjedhje të parakohshme në Francë.

Me mbylljen e qendrave të votimit për zgjedhjet parlamentare evropiane, është e qartë se cilët janë fituesit dhe humbësit në 27 shtetet anëtare të BE-së.

Udhëheqësja e Italisë, Giorgia Meloni, ka çimentuar rolin e saj si ndërmjetëse kryesore e pushtetit në Bruksel me rreth 28% të votave. Ndërkohë, presidenti francez Emmanuel Macron u paraqit aq keq sa u shty të shpërndante parlamentin dhe të thërriste zgjedhje të parakohshme.

Partia Popullore Evropiane e Evropës (EPP) do të jetë familja më e madhe politike në legjislaturën e re të Parlamentit Evropian.

Zgjedhjet në PE i dhanë një goditje të fortë drejtuesve të Francës dhe Gjermanisë, duke ngritur shumë pyetje se si fuqitë kryesore të Bashkimit Evropian mund të nxisin politikën në bllok.

Reuters e quan “një kumar të rrezikshëm” atë që bëri Macron, i cili shpalli zgjedhjet të parakohshme parlamentare më 30 Qershor në Francë, për të provuar të rivendoste autoritetin e tij. Macron tha se shikon pasiguri në drejtimin e ardhshëm politik të Evropës.

Ashtu si Macron, kancelari gjerman Olaf Scholz gjithashtu pësoi një disfatë pasi Social Demokratët e tij shënuan rezultatin e tyre më të keq ndonjëherë. Ndërkohë, kryeministrja italiane Giorgia Meloni pa një forcim të pozicionit të saj.

Sipas rezultateve të deritanishme, Forca e qendrës së djathtë është në rrugën e duhur për të pasur rreth 184 ligjvënës në Parlamentin Evropian duke u bërë partia kryesore në PE.

“Ne jemi partia e industrisë, ne jemi partia e zonave rurale, ne jemi Partia e Fermerëve të Evropës.”– tha Manfred Ëeber, udhëheqësi i grupit të EPP në Parlament për Politico.

Rezultati i deritanishëm, si do të ndryshojë shpërndarja e vendeve në PE
Si është aktualisht shpërndarja e vendeve në PE

Fitorja e së djathtës

Siç parashikuan sondazhet, forcat e ekstremit të djathtë arritën fitime të mëdha në të gjithë bllokun. Në Francë, tubimi kombëtar u tërhoq në gati një të tretën e votave, duke u konsoliduar si grupi kryesor ultra nacionalist në parlamentin tjetër. Vëllezërit e Italisë së Kryeministres Italiane Giorgia Meloni në mënyrë të ngjashme u rritën, me më shumë se një të katërtën e votuesve që mbështesin grupin.

Të dy grupet e së djaththës ekstreme në Parlamentin Evropian, grupi i Konservatorëve dhe Reformistëve Evropianë (ECR) dhe Grupi i Identitetit dhe Demokracisë (ID), do të kontrollojnë 131 vendet në Dhomë. Kjo pa llogaritur alternativën për 15 ligjvënësit e Gjermanisë, 10 përfaqësuesit e Partisë Fidesz të Kryeministrit Hungarez Viktor Orbán, 6 që i përkasin Partisë së Konfederatës së Polonisë, ose 3 anëtarët e Partisë Revival Pro-Kremlin të Bullgarisë.

Përparimi i Melonit në Itali thyen Ligën, e cila dikur ishte partia kryesore brenda grupit të identitetit dhe demokracisë, pasi humbi dy të tretat e vendeve të saj të dielën. Në Spanjë, partia Vox u minua në mënyrë të ngjashme nga partia e re e udhëhequr nga personaliteti i ekstremit të djathtë Alvise Pérez. Ky grup i ri siguroi 3 vende që mund të kishin shkuar për Vox, të cilat dyfishuan përfaqësimin e tij dhe tashmë do të kenë 6 ligjvënës në Bruksel gjatë mandatit tjetër.

Nëse e djathta ekstreme do të formonte një grup të vetëm, do të ishte forca e dytë më e madhe në Parlament, prapa Partisë së Popullit Evropian e cila tradicionalisht është forca kryesore. Por rivalitetet dhe mosmarrëveshjet brenda radhëve të saj e bëjnë atë skenar të pamundur, por madhësia e tij e plotë do të bëjë presion mbi politikën e BE -së.

Rruga e vështirë e Von der Leyen drejt fitores

Rezultatet e së Dielës sugjerojnë që Presidentja aktuale e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ka një shans të mirë për të mbetur në detyrë, por jo të sigurtë.

Nëse ajo fiton mbështetjen e drejtuesve kombëtarë të BE -së, ajo do të duhet të marrë besimin e Parlamentit për të konfirmuar kandidaturën e saj. Në vitin 2019, ajo u zgjodh me vota nga EPP, S&D dhe Renew Europe. I njëjti koalicion, në parim, mund t’i sigurojë asaj një shumicë tjetër.

Ajo do të duhet ti bëjë llogaritë me kujdes sepse vota për kandidaturën e saj është një sekret. Herën e fundit që ajo kërkoi mbështetjen e Parlamentit, pesë vjet më parë, ajo në teori mund të llogaritej se do merrte mbështetjen e 440 ligjvënësve që i përkisnin tre grupeve të centristëve, por mori vetëm 383 vota.

Këtë herë, të tre grupet do të përbëjnë më shumë se 400 nga 720 ligjvënësit. Kjo duhet të jetë e mjaftueshme nëse të gjithë votojnë për të, por nuk është e sigurt që të gjithë do ta bëjnë këtë: edhe disa parti të EPP-së kanë thënë se nuk do ta mbështesin atë.

Të gjelbërit e Evropës votohen për të dalë nga Parlamenti

Pas pesë vjetësh gjatë së cilave Brukseli e bëri marrëveshjen e gjelbër si çështje kryesore, votuesit u kthyen kundër partive me mendje ekologjike dhe i votuan përfaqësuesit e tyre jashtë Parlamentit.

Humbjet më të konsiderueshme të Gjelbërve erdhën nga delegacionet që përfaqësonin Francën dhe Gjermaninë, të cilat kishin llogaritur gjysmën e forcës së lëvizjes në Parlament. Megjithë përparimet e vogla në vende si Hollanda dhe Danimarka, grupi do të humbasë më shumë se një duzinë ligjvënësish, duke rënë në madhësi nga e katërta në palën e gjashtë më të madhe në dhomë.

Çfarë do të thotë kjo për udhëheqësit kombëtarë

Siç ndodh zakonisht gjatë zgjedhjeve të Parlamentit Evropian, qytetarët në të gjithë bllokun përdorën votën e tyre si referendume de fakto për qeveritë e tyre kombëtare. Në Francë, fitorja dërrmuese e shënuar nga tubimi i ekstremit të djathtë kombëtar provokoi Presidentin Emmanuel Macron për të reaguar duke shpërndarë Asamblenë Kombëtare dhe duke thirrur zgjedhje të parakohshme.

Ndërsa asnjë udhëheqës tjetër kombëtar nuk reagoi me një veprim kaq dramatik, rezultatet negative për partitë qeverisëse në vende si Gjermania dhe Hungaria u interpretuan si goditje për udhëheqësit e tyre përkatës.

Në Danimarkë, Social Demokratët e kryeministrit Mette Frederiksen mbajtën vendet e tyre në një votim që u konsiderua si një referendum për trajtimin e imigracionit të qeverisë së saj centriste. Në Spanjë, një përpjekje për të paraqitur zgjedhjet si plebishit për kryeministrin Pedro Sánchez dështoi: Partia e tij socialiste gati barazoi me Partinë e Popullit të qendrës së djathtë.

Vendimi i Macronit për zgjedhje të parakohshme

Presidenti Emmanuel Macron ka thirrur zgjedhje të parakohshme pas fitores së të djathtës në zgjedhjet evropiane.

Partia e ekstremit të djathtë të rivales së tij Le Pen është në rrugën e duhur për të fituar 32% të votave sipas rezultateve paraprake, dy herë më shumë se partia e Rilindjes së Presidentit.

Duke njoftuar shpërbërjen e Parlamentit, Macron tha se dy raundet e votimit do të zhvilloheshin në 30 qershor dhe 7 korrik, disa javë para Lojërave Olimpike në Paris.

Macron e dha vendimin dramatik dhe befasues në një transmetim televiziv nga Pallati élysée një orë pas votimit dhe pas publikimit të sondazheve.

Vendimi i tij nuk erdhi shumë kohë pasi udhëheqësi 28-vjeçar i Rally National, Jordan Bardella, i bëri thirrje të hapur presidentit që të thërriste zgjedhjet parlamentare.

“Unë e kam dëgjuar mesazhin tuaj. Dhe unë nuk do ta lë pa përgjigje.”- u tha presidenti votuesve francezë.

“Franca ka nevojë për një shumicë të qartë në qetësi dhe harmoni.”- tha Macron, duke shtuar se ai nuk mund të jepte dorëheqjen ndaj përparimit të ekstremit të djathtë “kudo në kontinent”.

Gati dy vjet në mandatin e tij të dytë si President, Macronit tashmë i mungon shumica në Parlamentin Francez, dhe megjithëse kjo votë evropiane në teori nuk ka asnjë rëndësi mbi politikën kombëtare, ai vendosi qartë që vazhdimi i mandatit të tij pa një konsultë të re popullore do të krijonte shumë tension mbi systemin.

Zgjedhjet e ardhshme parlamentare gjithashtu nuk do të ndikojnë në punën e vetë Macronit, pasi ato janë të ndara me zgjedhjet presidenciale dhe mandati i tij si President vazhdon për tre vjet të tjera.

Zonja Le Pen, e cila është mposhtur dy herë nga Macron në zgjedhjet presidenciale, menjëherë reagoi, duke thënë se partia e saj ishte “e gatshme për të ushtruar fuqi, e gatshme për t’i dhënë fund imigracionit masiv”.

Thirrja e zgjedhjeve të parakohshme është një surprizë e madhe për vendin, dhe një rrezik i madh për Presidentin Macron. Sipas një analize të BBC, ai mund të kishte reaguar ndryshe. Ai thjesht mund të vazhdonte, duke shpjeguar fitoren masive të së djathtës ekstreme si një shmangie evropiane e cila do të korrigjohej në zgjedhjet më të rëndësishme.

Ai mund t’i besonte kampionatit të afërt evropian të futbollit në Gjermani dhe mbi të gjitha Lojërave Olimpike të Parisit për të mbajtur mendjet e njerëzve jashtë politikës për disa muaj. Kështu që ai do të kishte pasur shumë kohë për të marrë parasysh opsionet e tij.

Alexander De Croo jep dorëheqjen mes lotësh

Një tjetër vendim drastik vjen nga kryeministri belg Alexander De Croo, i cili njoftoi dorëheqjen pas humbjes së partisë së tij në zgjedhjet evropiane.

“Për ne, është një mbrëmje veçanërisht e vështirë. Ne humbëm. Që nga nesër, unë do të jap dorëheqjen si kryeministër.”– tha De Croo mes lotësh në një fjalim para mbështetësve të tij të dielën.

De Croo tani do ta dorëzojë dorëheqjen e tij te mbreti Philippe, i cili ka fuqinë ta refuzojë nëse e gjykon të nevojshme.

Partia e tij e qendrës së djathtë, Liberalët dhe Demokratët Flemish të Hapur, ka pësuar rënien e saj më të madhe në zonën elektorale të De Croo-s në Flanders Lindore, ku lista e tij shkoi nga 17.85% në 2019 në 10% këtë herë – dhe më pak se 7% në përgjithësi.

Rezultatet e së dielës do të rezultojnë në negociata komplekse në një vend të ndarë nga gjuha dhe identitetet e thella rajonale. Belgjika është e ndarë përgjatë vijave gjuhësore, me Walloninë frankofone në jug dhe Hollandisht-folëse Flanders në veri, dhe qeveritë formohen pa ndryshim nga koalicionet e formuara nga parti të dy rajoneve.

Leave a Reply

  • (not be published)