0 4 mins
Gogo.al

Një plan sekret përderisa nuk ka bërë të ditur publikisht asnjë detaj. Ky është informacioni i ri që mësohet nga “nëntoka” politike e Tiranës.

Rudina Hajdari ka si projekt të ardhshëm themelimin e një partie të re, kjo mësohet nga burime që nuk duan të identifikohen për “Gogo.al”. Ajo që mbetet surprizuese, megjithatë, është skenari i mundshëm për një konfuzion mes votuesish.

Le të sjellim kronologjinë e përmbledhur për të kuptuar lëvizjen e radhës së deputetes që kundërshtoi partinë që i dha mundësinë për t’u bërë deputete, luftoi publikisht për hapjen e sistemit me kërkesën për lista të hapura, u bashkua në ide e veprime me “Nisma Thurje”, u nda nga eksponentët kryesorë të kësaj lëvizje nëpërmjet konfliktit publik me deklarata e kundërdeklarata dhe jo më larg se sot deklaroi se do të kandidojë në zgjedhjet e 25 prillit.

Ajo që merret vesh për momentin nga burimet është se Rudina Hajdari ka në plan të krijojë partinë e saj, e cila do të quhet “Nisma”, së cilës do t’i bashkohet edhe pedagogu Rezart Prifti. Për këtë asaj do t’i duhen 3 mijë firma dhe po kështu ta regjistrojë 60 ditë para zgjedhjeve.

Elementi që bën përshtypje në gjithë këtë plan është detaji i emrit: “Nisma”. Një emër ky i ngjashëm me atë të “Nisma Thurje”.

Nuk dihet nëse në ditët në vijim do të kemi përplasje për…

MË SHUMË ARTIKUJ

Diversioni i Ramës- A është bashkimi PD-LSI shqetësimi i tij më i madh para zgjedhjeve?
Pasi u hoqi mundësinë shqiptarëve të zgjedhin deputetët që duan,
Korrupsioni shqetësim serioz- Zbardhet raporti i Komisionit Europian për Shqipërinë
Zbardhet raporti i Komisionit Europian mbi punën e qeverisë Rama
By Valmora Gogo/ Kryeredaktore Published on Oct 14, 2020
0 22 mins
Gogo.al

Mungon prova kryesore: Paratë. Gjyqtarja Mimoza Margjeka akuzohet për rryshfet por marrja apo dhënia e 6 mijë eurove nuk faktohet: as në flagrancë, as me përgjime, as me kontrolle të mëvonshme.

*****

Më 1 tetor, një video e pazakontë nisi të qarkullojë në disa televizione e portale. Një grua që dilte nga gjykata me akuzën e korrupsionit pasiv, e quajtur Mimoza Margjeka, edhe pse nën pengesa të forta të efektivëve të policisë që kishin për detyrë ta shoqëronin drejt shtëpisë për shkak të masës arrest shtëpiak që kishte marrë, ia doli të artikulojë pasazhe të forta, mes të cilave spikatën ato se mbi të po montohej politikisht një proces gjyqësor për shkak të vendimeve të dhëna prej saj.

Për këtë, gruaja që në këtë rast ishte gjyqtare përmendi gjykimin e saj për mandatin e socialistes Valbona Sako, ish-kryetares së Bashkisë Durrës, mandat që nuk ia kishte dhënë një vit më parë por po ashtu gjyqtarja dha edhe dy indicie të tjera: një dosje të Gjirit të Lalëzit gjykuar nga ajo si dhe një dosje tjetër e 25 policëve që i prisnin urdhrat detyrim paraqitje e një drejtor kufiri që sipas Margjekës “bënte drogën”.

E nervozuar dhe duke përdorur një ton të lartë, favorizuar edhe nga…

MË SHUMË ARTIKUJ

Diversioni i Ramës- A është bashkimi PD-LSI shqetësimi i tij më i madh para zgjedhjeve?
Pasi u hoqi mundësinë shqiptarëve të zgjedhin deputetët që duan,
Korrupsioni shqetësim serioz- Zbardhet raporti i Komisionit Europian për Shqipërinë
Zbardhet raporti i Komisionit Europian mbi punën e qeverisë Rama
Nis me gënjeshtra e patetizëm fushata e Partisë Socialiste
Kronologjia: 24 shtator 2020 Elisa Spiropali: Unë ju ha juve
Politikanët e zgjedhur shqiptarë nuk përballen me publikun
“Borgen”, një serial televiziv danez na sjell nëpërmjet një skenari,
Mungon prova kryesore: Paratë. Gjyqtarja Mimoza Margjeka akuzohet për rryshfet por marrja apo dhënia e 6 mijë eurove nuk faktohet: as në flagrancë, as me përgjime, as
Një bisedë me Besmira Nushin, kërkuese shkencore në Microsoft Research, Redmond, SHBA. Mbi teknologjinë, medien, edukimin mediatik dhe inteligjencën artificiale vjen ky diskutim nga këndi i individëve
Edi Rama mund të jetë kryeministri me më shumë “zanate” në historinë e kryeministrave shqiptarë. Basketbollist, piktor, dizajner, publicist, kritizer, showman, këngëtar, aktor, gaztor por së fundi
Gazetarja shqiptare Klodiana Lala është vlerësuar me çmimin e parë për gazetarinë investigative për vitin 2019 nga Bashkimi Europian. “Hulumtimi më i mirë për vitin 2019”, ka

RAPORTIMI

JAVOR

Krimi i organizuar dhe blerja e votave në Shqipëri-Investigimi me të cilin Klodiana Lala fitoi çmimin e parë nga BE-ja

Gogo / Oct 23
Gazetarja shqiptare Klodiana Lala është vlerësuar me çmimin e parë për gazetarinë investigative për vitin 2019 nga Bashkimi Europian. “Hulumtimi më i mirë për vitin 2019”, ka qenë specifikimi i

Së shpejti

KATEGORITË

ARKIVA

October 2020
M T W T F S S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
0 14 mins
Gogo.al
Vector Illustration Media Propaganda Concept

“Borgen”, një serial televiziv danez na sjell nëpërmjet një skenari, lojës aktoriale e regjisurës një shije se si politika në Danimarkë funksionon.

Përpos gjithë problematikave, që sigurisht atje trajtohen krejt ndryshe krahasuar me Shqipërinë, “Borgen” na ofron një element që bën po ashtu një diferencë të thekshme, jo me të gjitha qeveritë e parlamentet shqiptare por në veçanti me ato të këtyre viteve të fundit. Seriali na kujton se marrëdhëniet politikë-publik sigurohen përmes medies, e cila e akseson politikën në forma të tilla si konferencat për shtyp.

Kështu pra, fare lehtësisht na vjen në kujtesë se edhe ne i kemi patur dikur por nuk dihet se nga na janë zhdukur. Jo shumë larg nga 7-8 vite më parë.

Por le të heqim dorë nga Danimarka, një vend shumë më i përparuar edhe se shumë të tjerë në Europë e le të shkojmë te fqinji ynë, një vend me qindra probleme politike, në Maqedoninë e Veriut. Edhe atje, dhe kësaj radhe nuk po flasim për filma, konferenca e shtypit jo vetëm që ekziston e vihet në përdorim por edhe gazetarët respektohen për çdo pyetje të ngritur. Mjafton të kujtojmë dhjetra gazetarë të rreshtuar në selinë e BDI-së ditën e zgjedhjeve më 15 korrik, e ku drejtuesit e saj u përgjigjeshin pyetjeve duke qëndruar për minuta me radhë para mandatorëve të publikut.

Po me Shqipërinë çfarë po ndodh këto 7-8 vitet e…

MË SHUMË ARTIKUJ

Ndaj lëvizjes së re në Shqipëri ashpërsohen sulmet politike
Disa rryma të paidentifikueshme për publikun duket se po e
Fjalorth i zbërthimit të politikës- Pjesa e Parë
Për të zbërthyer politikën dhe mënyrën se si na sheh,

GogoCast

02
Oct
Një bisedë me Besmira Nushin, kërkuese shkencore në Microsoft Research, Redmond, SHBA.
57 secs 0
16
Sep
Një bisedë me ekonomistin Endrit Yzeiraj mbi ekonominë, politikën, zhvillimin por edhe
42 secs 0